מאת עו"ד אורן אמסלם

כידוע, חלק מתאונות הדרכים מתרחשות במהלך העבודה, בדרך אל העבודה או בדרך הביתה בתום שעות העבודה. במקרים אלו, החוסים תחת מסגרת תאונת דרכים בעבודה, זכאי הנפגע לפיצוי בגין נזק הגוף, שנגרם לו בתאונה משני גורמים שונים:

 1. המוסד לביטוח לאומי (ענף נפגעי עבודה)  2. חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה

הכרה של הביטוח הלאומי (המל"ל) באירוע התאונה כ"תאונת עבודה" מובילה לפיצוי הנפגע בגין ימי המחלה על בסיס אישורים רפואיים שברשותו עד לתקופה מקסימלית של 13 שבועות (91 ימים).

מעבר לכך, שמורה לנפגע הזכות לעמוד בפני ועדה רפואית, שתבחן את מצבו הרפואי ותקבע את שיעור נכותו הרפואית כתוצאה מהתאונהנכות רפואית בשיעור 9% – 19% לצמיתות בועדה הרפואית מזכה את הנפגע בפיצוי המכונה מענק חד פעמי. דרגת נכות רפואית בשיעור 20% ומעלה לצמיתות מזכה את הנפגע בתשלום קצבה חודשית.

במקביל, זכאי הנפגע בתאונה לפיצוי מחברת הביטוח שביטחה את הרכב בו נהג או נסע או אשר ממנו נפגע באם שימש כהולך רגל, בעת התרחשות התאונה.

במקרים בהם נקבעה דרגת נכות קבועה לנפגע עבודה בביטוח הלאומי, לפני שמיעת הראיות בתביעה המתנהלת בעניין תאונת הדרכים בבית המשפט, תחייב קביעת דרגת הנכות שנקבעה בביטוח הלאומי גם לצורך תאונת הדרכים.

עם זאת, בית המשפט יהיה רשאי להתיר לבעל דין בתביעה לפי חוק זה, להביא ראיות לסתור את הקביעה האמורה במל"ל, אם שוכנע שמן הצדק להתיר זאת מטעמים מיוחדים שיירשמו.

חשוב לציין, כי פיצויים שנקבעו לנפגע בביטוח הלאומי ינוכו מסכום הפיצויים לו זכאי התובע מחברת הביטוח. כך לדוגמא אם נפסקו לתובע בביטוח הלאומי 40,000 בגין הפגיעה, ובית המשפט פסק לו סכום של 100,000 , ינוכו תגמולי הנפגע בביטוח הלאומי מהפיצוי הסופי והנפגע יהיה זכאי לסך 60,000  מחברת הביטוח בהליך המתנהל בבית המשפטאם למשל הסכום שפסק בית המשפט עומד על 100,000 ותגמולי הביטוח הלאומי גבוהים יותר כלומר התביעה שהוגשה לבית המשפט "נבלעת" בתגמולי הביטוח הלאומי, הרי שהנפגע יוכל לקבל פיצוי בתביעה בבית המשפט כנגד חברת הביטוח בסך של 25,000 אשר מהווים רבע מהסכום בהתקיימות תנאים מסויימים. 

נפגעת בתאונת דרכים ? לבירור סיכויי הצלחת התביעה בגין התאונה מלא פרטייך בטופס צור קשר

ניתן לתאם פגישה ראשונית במשרד עו"ד באשדוד או באזור המרכז בטלפון 08-8677758